Moja lista blogów

poniedziałek, 8 września 2014

Z cyklu kulinarna sobota.

Wolna sobota więc mogę się spełniać jako przykładna żona i matka :) W naszym menu dzisiaj gołąbki! Śmiało mogę powiedzieć, że gołąbki w moim wykonaniu to u nas rzadkość. Jakoś na co dzień nie bardzo mam czas i ochotę na przyrządzanie takich właśnie dań. 
Przepis oczywiście od mojej mamy :-) napiszę go poniżej chociaż ja, dzisiaj troszeczkę go zmodyfikowałam.

GOŁĄBKI 

Potrzebujemy: główkę kapusty, mięsko ( najlepiej łopatka oraz świeży boczek ), ryż - 3 torebki, jajko.

W główce kapusty wykrawamy głąb, całą wkładamy do garnka z wodą. Wodę doprawiamy vegetą i gotujemy. Po około 10 - 15 minutach sprawdzamy, czy liście swobodnie odchodzą już od kapusty. Wyciągamy je do ostudzenia.
Mięsko kroimy w kostkę, doprawiamy solą, pieprzem, podsmażamy z cebulką, a po ostygnięciu mielimy. Do zmielonego mięska dodajemy ugotowany ryż, jajko i doprawiamy do smaku. 
Gotowy farsz nakładamy na liście kapusty, które następnie zawijamy. Tak przygotowane gołąbki ciasno układamy w zwykłym garnku bądź w garnku na parę. Jeżeli dusimy gołąbki w zwykłym garnku ja zawsze na dno daję głęboki talerz odwrócony dnem do góry, dolewam wody doprawionej vegetą, a na górę układam ciasno gołąbki. 
No i w zasadzie gotowe :)

Moja dzisiejsza modyfikacja polegała na tym ,że w lodówce miałam tylko gotowe zmielone mięsko, więc właśnie takiego użyłam do moich gołąbków :)
Całość polałam oczywiście sosikiem pomidorowym.
Pyszne były :-)

Smacznego A.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz