Moja lista blogów

czwartek, 22 października 2015

Doświadczenia z dziewięciolatkiem

Ciągle próbujemy wzbudzić w naszym paniczu chęć do działania. Bardzo zależy nam na tym, aby jego zainteresowania nie kończyły się na playstation, tablecie, tv itd. Nie zawsze oczywiście mamy czas, a przede wszystkim też chęć, aby zapełniać mu czas ciekawymi zajęciami. Jest początkującym piłkarzem, w naszym wiejskim klubie sportowym LKS jest naprawdę świetnym obrońcą, choć marzy o zostaniu napastnikiem, jak zapewne niejeden mały piłkarz. No cóż, sława Lewandowskiego działa na wyobraźnię dzieci ;-). W ostatnich dniach, jako czwartoklasista mógł zaangażować się w wykonanie doświadczeń, które należy przeprowadzić samodzielnie w domu. Nie trzeba go było namawiać, wizja szósteczki w dzienniku działa cuda...
Zaczęliśmy od doświadczenia, które chyba każdy z nas miał okazje przeprowadzać, mi przypomniały się fantastyczne szkolne czasy! Tak na marginesie, w tej samej szkole co mój panicz :-)

HODOWLA FASOLI :-)

Potrzebujemy:
  • 3 nasiona fasoli ( my użyliśmy fasoli "Jaś" ponieważ jest duża i łatwiej będzie obserwować zachodzące zmiany )
  • słoik 
  •  podstawka, lub miseczka pod słoik
  • gaza 
  • gumka recepturka 
POTRZEBNE DO HODOWLI MATERIAŁY

Przygotowanie hodowli:


Gazę składamy dwu lub trzykrotnie ( my użyliśmy trzech kawałków gazików jałowych, bo takie akurat mieliśmy ), naciągamy na słoik i mocujemy gumeczką. Gazę wciskamy trochę do środka słoika tak, aby powstał dołek, w którym umieszczamy nasiona.  Do słoika wlewamy wodę tak, aby nasiona były stale wilgotne. Gaza nasiąka wodą, która spływa po ściankach słoika, stąd konieczna podstawka. Wodę w słoiku należy uzupełniać, aby zapewnić fasolce stałą wilgotność, ale to już zadanie dla dziewięciolatka. Co z tego wyjdzie, a raczej wyrośnie :) zobaczymy. Z przyjemnością pokażę Wam dzienniczek obserwacji mojego małego hodowcy.  
PRAWIDŁOWO PRZYGOTOWANA HODOWLA


Czy myślicie, że takie proste formy skłaniające nasze pociechy do działania są przydatne, fajne, zbliżają nas do siebie? Napiszcie coś o Waszych pomysłach na spędzanie czasu ze skarbami, chętnie z nich skorzystam.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz