Moja lista blogów

poniedziałek, 2 listopada 2015

Dyskusje wokół Halloween

Co roku przed dniem 1 listopada rozpętuje się dyskusja na temat Halloween. Wiem, zwyczaj zapożyczony, nie nasz, amerykański. Kościół mówi jeszcze dosadniej, zwyczaj pogański. Ale czy faktycznie taki zły? Pierwszy raz w tym roku postanowiłam zorganizować w naszym domu małe, upiorne przyjęcie. Były dynie, nietoperze, niezdrowe słodkości w kształcie duszków, zębów itp. no i wieczór filmowy dodający nieco dreszczyku zgrozy. Panicz był zachwycony, a cały wieczór taki w 100 % NASZ. Nikt nie miał akurat coś innego do zrobienia jak to zwykle bywa. Byliśmy razem, były opowieści, śmiechy, wyjaśnienia jak to jest z tymi duchami....itd. I takie chwile właśnie UWIELBIAM!!! Kiedy nasz czas poświęcamy tylko sobie. To taki mój wymarzony obrazek rodzinny. Każdy ma uśmiech na twarzy, w rękach nie ma telefonów, tabletów i laptopów. Rozmawiamy, wygłupiamy się i miło spędzamy czas do późnych godzin wieczornych. Staram się, aby takich dni było jak najwięcej, ale przyznaje się, trochę z zażenowaniem, że zdarzają się sporadycznie. Bo zadanie, bo nauka, bo sprzątanie, bo zmęczenie, bo ból głowy, bo....milion innych powodów. Dlatego każda okazja jest dobra, z takiego wychodzę założenia. Nawet nieszczęsne i dyskusyjne Halloween. A co ze Świętem Wszystkich Świętych? Pamiętaliśmy. Zapaliliśmy świeczkę. Powspominaliśmy babcie, dziadków. Zadumaliśmy się, każdy na swój sposób. I dzisiaj już wiem, że Halloween będzie już u nas co roku. Są przecież andrzejki, walentynki, mikołajki niech i Halloween będzie okazją do przyjemnej zabawy. 

Na koniec zachęcam Was do przeczytania felietonu Adama Szostkiewicza " Wczoraj dżender, dziś Halloween, jutro walentynki " 

Cytując p. Adama Polskie dzieciaki mają więcej rozumu niż nasi purytańscy kaznodzieje. Pobawią się w duchy, a następnego dnia idą z rodziną na cmentarze palić znicze, jak każe tradycja. I na pewno nie mają z tym problemu.

A u nas było tak...
2 komentarze:

  1. U nas w domu jedynie dynia się pojawiła- ale tylko dlatego, że Młoda lubi :) Nie mam nic przeciwko ale też jakoś specjalnie nie obchodzę Halloween

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. My też specjalnie nie celebrujemy halloween, ale dobrze się bawimy :) Pozdrawiam

      Usuń